Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní přehlídka filmů, které orientují svou pozornost nejen na extrémní sporty, ale také na cestopisné dokumenty. Festival se ve Zlíně koná od roku 2010 a u jeho zrodu stáli ve spolupráci se Statutárním městem Zlín právě studenti FMK UTB. Jedná se o naprosto unikátní projekt mezi filmovými festivaly. Není to klasický festival hraného filmu. Vše, co se odehrává na plátně, se opravdu stalo – smích, pláč, vyčerpání, nebo dokonce i smrt, vše je skutečné. Filmy jsou natáčeny v podmínkách hraničících s ohrožením života. Obdivujeme hlavní aktéry filmů bojující s lavinami, divokou vodou a dalšími přírodními živly, jejichž výkony však musel někdo i zdokumentovat. Filmy a doprovodný program návštěvníka zavádí do neznámých míst naší planety a seznamují ho s rozličnými kulturami. Mnohdy se dostáváme k choulostivým sociálním, etnickým i ekologickým problémům, Účastníci projekcí besed mají možnost zhlédnout díla jak českých autorů, tak autorů z celého světa.

Datum konání

prosinec 2016

Velké kino Zlín, Alternativa – kulturní institut Zlín

Hlavní manažeři

Kamila Gamalová
e-mail: kamila.gamalova@gmail.com
Tým

Realizace

V roce 2013 se konal 4. ročník s návštěvností 1 215 diváků. Součástí festivalu byl doprovodný program v podobě besed, přednášek, výstav apod. Návštěvníci se také měli možnost setkat se s významnými osobnostmi „outdoorového světa“. Festival byl rozdělen do čtyř kategorií:

• A. Dobrodružný a extrémní sportovní film – sporty v přírodě (mimo horolezectví), lyžování, extrémní lyžování, horská kola, paragliding atd.
  • B. Horolezecký a horský film – horolezecké sporty, expediční lezení, lezení v ledu, polární expedice, horská krajina, člověk a hory
  • C. Dobrodružné vodní sportovní filmy – rafting, vodácké sporty, kajaking, kanoistika, jachting, potápění, surfing, dálkové plavání atd.
  • D. Cestopisný film (filmy výhradně cestopisného charakteru nezařazené do kategorií A, B, C)

Díky studentským aktivitám tak mohli návštěvníci festivalu zhlédnout i ve Zlíně nejen filmy plné adrenalinového sportu, cestopisné snímky a filmy s tématikou vodních sportů a horolezectví, ale také řadu zajímavých besed.